Další test potravin: Polovina porovnaných výrobků má jiné složení, ne vždy jsme na tom hůře

Praha – Ministerstvo zemědělství nechalo provést další test dvojí kvality potravin. Závěr je stejný: rozdíly pořád jsou. Kromě privátních značek obchodních řetězců prozkoumal test i dětské výživy nebo psí granule. Nakupovalo se v České republice, na Slovensku, v Maďarsku, Rakousku a Německu.
Například špagety vyrobené pod stejnou značkou pro český a rakouský trh se liší složením pšenice – v Rakousku se těstoviny vyrábějí z tvrdé semolinové pšenice, která je chutnější, pro český trh se používá běžná pšenice.

Test také ukázal, že v německém kečupu je větší podíl rajčat než v maďarském. Německá pomerančová limonáda se vyrábí ze skutečné pomerančové šťávy, zatímco pro český trh se do základu používá šťáva jablečná.
Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky vyjádřili o dvojí kvalitu potravin zájem i zástupci obchodních řetězců, kteří se chtějí podílet na vyřešení problému. Pod tlakem se rozhodli kvalitu potravin upravit i výrobci.
„I tento test ukázal, že dvojí kvalita je tady stále velkým problémem. U privátních značek je možné jasně říct, že především zákazníci v České republice, v Maďarsku a na Slovensku dostávají výrovky s rozdílnou kvalitou, dost často s kvalitou horší,“ říká ministr zemědělství Marian Jurečka.

Výzkum pro ministerstvo zemědělství provedl Ústav konzervace potravin z Vysoké školy chemicko-technologické. Odborníci testovali celkem 21 produktů, z nichž se 11 výrobků ukázalo pro jednotlivé trhy jako velmi rozdílné, další tři se lišily mírně a sedm výrobků mělo v porovnání různých zemí stejnou kvalitu. 
Ačkoliv test ukázal, že více výrobků má horší kvalitu na českém trhu, některé české kojenecké výživy se ukázaly kvalitnější než ty německé. Například dýňová výživa stejného výrobce určená pro český trh obsahovala 90 procent dýně, zatímco stejný výrobek určený pro německý trh obsahoval jen 65 procent dýně. 
„Tady se také potvrdil trend dvojí kvality potravin, nicméně obráceně, kdy němečtí spotřebitelé dostávají kojeneckou výživu s nižším obsahem základní složky. Nevidím důvod, proč by měli mít jak čeští, tak třeba i němečtí zákazníci rozdílnou kvalitu,“ vysvětluje Jurečka a dodává, že v těchto průzkumech bude ministerstvo zemědělství dál pokračovat.
V testování byly zastoupeny výrobky řetězců, které mají prodejny ve zmíněných zemích. Například Tesco ani prodejny Albert ze společnost Ahold nebyly zahrnuty, protože se nevyskytují na rakouském trhu.
Ministerstvo již v červenci zveřejnilo první část testů, ve kterých se ukázalo, že z 21 tehdy zkoumaných produktů, které měly podobný obal, byly ve všech zkoumaných členských státech shodné tři. Marian Jurečka to tehdy označil za nepřijatelné.
Téma se řešilo i v nejvyšších evropských kruzích. Jak ministr řekl na začátku října, evropskou legislativu, která by řešila dvojí kvalitu potravin, by bylo možné přijmout do roku a půl. Normy, které platí nyní, podle něj nejsou dostatečně účinné, protože se musí spoléhat na ochotu ke spolupráci jednotlivých členských států unie.

Přečtěte si zbytek článku na Osobní finance – Aktuálně.cz.